NAŠE ODDĚLENÍ - Ochrana ovocných plodin



NAŠE ODDĚLENÍ - Ochrana ovocných plodin

Publikováno: 04.12.2024


Jednou z významných aktivit Oddělení ochrany ovocných plodin je i studium degradace pesticidů v ovoci. V loňském roce byl ukončen výzkumný projekt s názvem Snižování zátěže potravního řetězce a životního prostředí rezidui přípravků na ochranu rostlin při produkci ovoce. Tento projekt v závěrečném hodnocení uspěl s vynikajícími výsledky.

Pro ovocnářskou praxi je velmi cenná a prakticky využitelná Technologie ochrany jabloní v systému integrované produkce pro nízkoreziduální a bezreziduální produkci. Ověřená technologie shrnuje zcela nové poznatky o degradaci reziduí fungicidů a insekticidů v plodech jabloně. Tyto informace o degradacích jednotlivých účinných látek umožňují inovovat systémy ošetření jabloní v návaznosti na stanovené limity reziduí pro integrovanou nízkoreziduální produkci (dle Nařízení vlády č. 80/2023 je v integrované produkci jádrovin jako nízkoreziduální limit stanoven akční práh 30% legislativního „Maximálního limitu reziduí“ – dále MLR), případně též pro bezreziduální produkci. Technologie obsahuje zpracované modely degradace pro insekticidy a fungicidy ze 4letých dat (2020–2023) a to jak pro dříve registrované látky, tak i nově uvedené na trh. Spektrum účinných látek, pro které byly zpracovány modely degradace reziduí, obsahuje téměř všechny aktuálně povolené insekticidy a fungicidy do jabloňových sadů. Díky poznatkům o rychlosti degradace testovaných účinných látek v plodech mají ovocnáři možnost regulovat použití rizikových účinných látek pesticidů z hlediska výskytu jejich reziduí v ovoci při sklizni. Technologie ochrany jabloní tedy zahrnuje doporučení pro používání přípravků na ochranu rostlin pro systémy nízkoreziduální a bezreziduální produkce jablek. Stejně tak je v technologii popsán postup, jak degradační modely využívat pro stanovení akčních ochranných lhůt pro nízkoreziduální nebo bezreziduální produkci.

Hlavními uživateli výsledků jsou pěstitelské subjekty sdružené v profesním sdružení ovocnářů (Ovocnářská unie České republiky, z.s.), zejména pěstitelé Svazu pro integrované pěstování ovoce (SISPO). Technologie ochrany jabloní je hojně využívána pěstiteli ovoce hospodařícími v režimu integrované produkce, a to především s ohledem na novou podmínku od r. 2023, kdy pro získání finanční podpory byl v nařízení vlády č. 80/2023 Sb., o stanovení platících podmínek provádění agroenvironmentálně-klimatických opatření, stanoven závazný akční práh 30 % MLR podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES). Výsledky publikované v technologii tak mají nepochybně i mezinárodní význam.

Podobné technologie byly sepsány i pro drobné ovoce a hrušně.
 



T. HORSKÁ, M. SKALSKÝ, J. OUŘEDNÍČKOVÁ, J. STARÁ, F. KOCOUREK, J. HAJŠLOVÁ, V. KOCOUREK a J. KLOUTVOROVÁ. 2023. Technologie ochrany jabloní v systému integrované produkce pro nízkoreziduální a bezreziduální produkci. Ověřená technologie. Výzkumný ústav rostlinné výroby Praha Ruzyně, v.v.vi.






M. SKALSKÝ, J. OUŘEDNÍČKOVÁ, T. HORSKÁ, J. STARÁ, F. KOCOUREK, J. HAJŠLOVÁ, V. KOCOUREK a J. KLOUTVOROVÁ. 2023. Technologie ochrany hrušní v systému integrované produkce pro nízkoreziduální a bezreziduální produkci. Ověřená technologie. VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. Česká republika.





M. SKALSKÝ, J. OUŘEDNÍČKOVÁ, T. HORSKÁ, J. STARÁ, F. KOCOUREK, J. HAJŠLOVÁ, V. KOCOUREK a J. KLOUTVOROVÁ. 2023. Technologie ochrany drobného ovoce v systému integrované produkce pro nízkoreziduální a bezreziduální produkci. Ověřená technologie. VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. Česká republika.






PDF ke stažení ZDE

Základní informace o VŠUO


VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. se zabývá výzkumem problematiky ovocnářství a šlechtěním ovocných plodin kontinuálně téměř sedm desetiletí. Výzkumná činnost ústavu se prakticky týká všech ovocných plodin, které se pěstují na území České republiky jako tržní kultury. V rámci řešení výzkumných projektů podporovaných různými poskytovateli (MZe/ NAZV, MŠMT, GAČR , MK , TAČR) vytváří téměř všechny typy výstupů definované Metodikami hodnocení výsledků výzkumné organizace a předávané do Rejstříku informací výsledků. Jedná se jak o výsledky publikačního charakteru, tak i o výsledky aplikované. Výzkumní a vědečtí pracovníci publikují výsledky výzkumu v impaktovaných, recenzovaných, ale i dalších odborných a populárních časopisech Organizace vydává již  60 let Vědecké práce ovocnářské. Časopis uveřejňuje původní vědecké práce z odvětví ovocnářství. Je recenzovaným časopisem zařazeným do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných časopisů (periodik) vydávaných v České republice. Je citován v CA B Abstracts/Horticultural Science Abstracts, Plant Breeding Abstracts, AGRIS.
K úspěšně komercializovaným výsledkům patří právně chráněné odrůdy, dosud bylo přihlášeno a registrováno téměř 85 odrůd jednotlivých ovocných druhů, další odrůdy procházejí registračním řízením. Řadě odrůd byla udělena ochrana práv v ČR a následně i v Evropské unii. Zejména o odrůdy třešní je ve světě velký zájem, dvěma odrůdám byl udělen US Plant Patent. Dále bylo ve VŠÚO Holovousy za poslední pětileté období zrealizováno několik výsledků v oblasti poloprovozu a ověřených technologií smluvně předaných uživateli. Významnou složku transferu výsledků výzkumu do praxe představují pěstitelské metodiky, které jsou předávány uživatelům - profesním pěstitelům ovoce. 

Jednatelé společnosti 
Ing. Tomáš Zmeškal
Ing. Jaroslav Vácha
 

Společníci
Ing. Jan Blažek, CS c.
Ing. Josef Kosina, CS c.
Ing. Václav Ludvík
Ing. František Paprštein, CS c.
Jaroslav Muška
Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s.
 

Dozorčí rada společnosti
Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Ing. Roman Chaloupka

VSUO