NAŠE ODDĚLENÍ - Ochrana ovocných plodin



NAŠE ODDĚLENÍ - Ochrana ovocných plodin

Publikováno: 04.12.2024


Jednou z významných aktivit Oddělení ochrany ovocných plodin je i studium degradace pesticidů v ovoci. V loňském roce byl ukončen výzkumný projekt s názvem Snižování zátěže potravního řetězce a životního prostředí rezidui přípravků na ochranu rostlin při produkci ovoce. Tento projekt v závěrečném hodnocení uspěl s vynikajícími výsledky.

Pro ovocnářskou praxi je velmi cenná a prakticky využitelná Technologie ochrany jabloní v systému integrované produkce pro nízkoreziduální a bezreziduální produkci. Ověřená technologie shrnuje zcela nové poznatky o degradaci reziduí fungicidů a insekticidů v plodech jabloně. Tyto informace o degradacích jednotlivých účinných látek umožňují inovovat systémy ošetření jabloní v návaznosti na stanovené limity reziduí pro integrovanou nízkoreziduální produkci (dle Nařízení vlády č. 80/2023 je v integrované produkci jádrovin jako nízkoreziduální limit stanoven akční práh 30% legislativního „Maximálního limitu reziduí“ – dále MLR), případně též pro bezreziduální produkci. Technologie obsahuje zpracované modely degradace pro insekticidy a fungicidy ze 4letých dat (2020–2023) a to jak pro dříve registrované látky, tak i nově uvedené na trh. Spektrum účinných látek, pro které byly zpracovány modely degradace reziduí, obsahuje téměř všechny aktuálně povolené insekticidy a fungicidy do jabloňových sadů. Díky poznatkům o rychlosti degradace testovaných účinných látek v plodech mají ovocnáři možnost regulovat použití rizikových účinných látek pesticidů z hlediska výskytu jejich reziduí v ovoci při sklizni. Technologie ochrany jabloní tedy zahrnuje doporučení pro používání přípravků na ochranu rostlin pro systémy nízkoreziduální a bezreziduální produkce jablek. Stejně tak je v technologii popsán postup, jak degradační modely využívat pro stanovení akčních ochranných lhůt pro nízkoreziduální nebo bezreziduální produkci.

Hlavními uživateli výsledků jsou pěstitelské subjekty sdružené v profesním sdružení ovocnářů (Ovocnářská unie České republiky, z.s.), zejména pěstitelé Svazu pro integrované pěstování ovoce (SISPO). Technologie ochrany jabloní je hojně využívána pěstiteli ovoce hospodařícími v režimu integrované produkce, a to především s ohledem na novou podmínku od r. 2023, kdy pro získání finanční podpory byl v nařízení vlády č. 80/2023 Sb., o stanovení platících podmínek provádění agroenvironmentálně-klimatických opatření, stanoven závazný akční práh 30 % MLR podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES). Výsledky publikované v technologii tak mají nepochybně i mezinárodní význam.

Podobné technologie byly sepsány i pro drobné ovoce a hrušně.
 



T. HORSKÁ, M. SKALSKÝ, J. OUŘEDNÍČKOVÁ, J. STARÁ, F. KOCOUREK, J. HAJŠLOVÁ, V. KOCOUREK a J. KLOUTVOROVÁ. 2023. Technologie ochrany jabloní v systému integrované produkce pro nízkoreziduální a bezreziduální produkci. Ověřená technologie. Výzkumný ústav rostlinné výroby Praha Ruzyně, v.v.vi.






M. SKALSKÝ, J. OUŘEDNÍČKOVÁ, T. HORSKÁ, J. STARÁ, F. KOCOUREK, J. HAJŠLOVÁ, V. KOCOUREK a J. KLOUTVOROVÁ. 2023. Technologie ochrany hrušní v systému integrované produkce pro nízkoreziduální a bezreziduální produkci. Ověřená technologie. VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. Česká republika.





M. SKALSKÝ, J. OUŘEDNÍČKOVÁ, T. HORSKÁ, J. STARÁ, F. KOCOUREK, J. HAJŠLOVÁ, V. KOCOUREK a J. KLOUTVOROVÁ. 2023. Technologie ochrany drobného ovoce v systému integrované produkce pro nízkoreziduální a bezreziduální produkci. Ověřená technologie. VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. Česká republika.






PDF ke stažení ZDE

Grundlegende Informationen zu VŠÚO


OBSTFORSCHUNGS - UND ZÜCHTUNGSANSTALT HOLOVOUSY s.r.o. (G.m.b.H.) beschäftigt sich mit der Forschung der Obstbauproblematik und Züchtung der Obstfrüchte ununterbrochen seit fast sieben Jahrzehnten. Die Forschungstätigkeit betrifft praktisch alle Obstfrüchte, die auf dem Gebiet der Tschechischen Republik als Marktkultur gezüchtet werden. Im Rahmen der Lösung der Forschungsprojekte, die von verschiedenen Geldgebern (MZe NAZV, MŠMT, GAČR, MK, TAČR) unterstützt werden, schafft fast alle Ausgabentypen, die von der Ergebnisbewertungsmethodik einer Forschungsorganisation definiert und in den Informationsregister der Ergebnisse übergeben werden. Es handelt sich sowohl um Ergebnisse des Veröffentlichungscharakters als auch um anwendbare Ergebnisse. Die Forschungs- und Wissenschaftsmitarbeiter veröffentlichen die Forschungsergebnisse in rezensierten Impact-Zeitschriften, aber auch in anderen fachlichen und populären Zeitschriften. Seit 60 Jahren verlegt die Organisation die Zeitschrift Vědecké práce ovocnářské (Wissenschaftliche Obstbauarbeiten). Die Zeitschrift veröffentlicht die originalen wissenschaftlichen Arbeiten auf dem Gebiet des Obstbaus. Sie ist eine rezensierte Zeitschrift, eingetragen in der Liste der rezensierten Non-Impact-Zeitschriften (Periodiken), die in der Tschechischen Republik verlegt werden. Sie wird in CA B Abstracts/Horticultural Science Abstracts, Plant Breeding Abstracts, AGRIS zitiert.
Zu den erfolgreich vermarkten Ergebnissen gehören rechtlich geschützte Sorten, bis jetzt wurden fast 85 einzelner Obstsorten angemeldet und registriert, weitere Sorten gehen durch das Registrierungsverfahren durch. Eine Reihe von Sorten hat den Rechtschutz in der Tschechischen Republik und nachfolgend auch in der Europäischen Union bekommen. Besonders gibt es Interesse an Kirschsorten in der Welt, zwei Sorten haben das US Plant Patent bekommen. Weiter wurden in der VŠÚO Holovousy einige Ergebnisse auf dem Gebiet des Halbbetriebes und geprüfter Technologien für letzte fünfjährige Periode realisiert und verträglich an den Benutzer übergeben. Einen wichtigen Anteil des Ergebnistransfers der Forschung in die Praxis stellt die Züchtungsmethodik dar, die an professionelle Benutzer – professionelle Obstzüchter übergeben wird.

Geschäftsführer der Gesellschaft  
Dipl.-Ing. Tomáš Zmeškal
Dipl.-Ing. Jaroslav Vácha
 

Gesellschafter
Dipl.-Ing. Jan Blažek, CS c.
Dipl.-Ing. Josef Kosina, CS c.
Dipl.-Ing. Václav Ludvík
Dipl.-Ing. František Paprštein, CS
Jaroslav Muška
Dipl.-Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s. (AG)
 

Aufsichtsrat der Gesellschaft
Dipl.-Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Mgr. Hana Vránová

VSUO