Publikováno: 04.12.2024
Jednou z významných aktivit Oddělení ochrany ovocných plodin je i studium degradace pesticidů v ovoci. V loňském roce byl ukončen výzkumný projekt s názvem Snižování zátěže potravního řetězce a životního prostředí rezidui přípravků na ochranu rostlin při produkci ovoce. Tento projekt v závěrečném hodnocení uspěl s vynikajícími výsledky.
Pro ovocnářskou praxi je velmi cenná a prakticky využitelná Technologie ochrany jabloní v systému integrované produkce pro nízkoreziduální a bezreziduální produkci. Ověřená technologie shrnuje zcela nové poznatky o degradaci reziduí fungicidů a insekticidů v plodech jabloně. Tyto informace o degradacích jednotlivých účinných látek umožňují inovovat systémy ošetření jabloní v návaznosti na stanovené limity reziduí pro integrovanou nízkoreziduální produkci (dle Nařízení vlády č. 80/2023 je v integrované produkci jádrovin jako nízkoreziduální limit stanoven akční práh 30% legislativního „Maximálního limitu reziduí“ – dále MLR), případně též pro bezreziduální produkci. Technologie obsahuje zpracované modely degradace pro insekticidy a fungicidy ze 4letých dat (2020–2023) a to jak pro dříve registrované látky, tak i nově uvedené na trh. Spektrum účinných látek, pro které byly zpracovány modely degradace reziduí, obsahuje téměř všechny aktuálně povolené insekticidy a fungicidy do jabloňových sadů. Díky poznatkům o rychlosti degradace testovaných účinných látek v plodech mají ovocnáři možnost regulovat použití rizikových účinných látek pesticidů z hlediska výskytu jejich reziduí v ovoci při sklizni. Technologie ochrany jabloní tedy zahrnuje doporučení pro používání přípravků na ochranu rostlin pro systémy nízkoreziduální a bezreziduální produkce jablek. Stejně tak je v technologii popsán postup, jak degradační modely využívat pro stanovení akčních ochranných lhůt pro nízkoreziduální nebo bezreziduální produkci.
Hlavními uživateli výsledků jsou pěstitelské subjekty sdružené v profesním sdružení ovocnářů (Ovocnářská unie České republiky, z.s.), zejména pěstitelé Svazu pro integrované pěstování ovoce (SISPO). Technologie ochrany jabloní je hojně využívána pěstiteli ovoce hospodařícími v režimu integrované produkce, a to především s ohledem na novou podmínku od r. 2023, kdy pro získání finanční podpory byl v nařízení vlády č. 80/2023 Sb., o stanovení platících podmínek provádění agroenvironmentálně-klimatických opatření, stanoven závazný akční práh 30 % MLR podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES). Výsledky publikované v technologii tak mají nepochybně i mezinárodní význam.
Podobné technologie byly sepsány i pro drobné ovoce a hrušně.
T. HORSKÁ, M. SKALSKÝ, J. OUŘEDNÍČKOVÁ, J. STARÁ, F. KOCOUREK, J. HAJŠLOVÁ, V. KOCOUREK a J. KLOUTVOROVÁ. 2023. Technologie ochrany jabloní v systému integrované produkce pro nízkoreziduální a bezreziduální produkci. Ověřená technologie. Výzkumný ústav rostlinné výroby Praha Ruzyně, v.v.vi.
M. SKALSKÝ, J. OUŘEDNÍČKOVÁ, T. HORSKÁ, J. STARÁ, F. KOCOUREK, J. HAJŠLOVÁ, V. KOCOUREK a J. KLOUTVOROVÁ. 2023. Technologie ochrany hrušní v systému integrované produkce pro nízkoreziduální a bezreziduální produkci. Ověřená technologie. VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. Česká republika.
M. SKALSKÝ, J. OUŘEDNÍČKOVÁ, T. HORSKÁ, J. STARÁ, F. KOCOUREK, J. HAJŠLOVÁ, V. KOCOUREK a J. KLOUTVOROVÁ. 2023. Technologie ochrany drobného ovoce v systému integrované produkce pro nízkoreziduální a bezreziduální produkci. Ověřená technologie. VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. Česká republika.
PDF ke stažení ZDE
Geschäftsführer der Gesellschaft
Dipl.-Ing. Tomáš Zmeškal
Dipl.-Ing. Jaroslav Vácha
Gesellschafter
Dipl.-Ing. Jan Blažek, CS c.
Dipl.-Ing. Josef Kosina, CS c.
Dipl.-Ing. Václav Ludvík
Dipl.-Ing. František Paprštein, CS
Jaroslav Muška
Dipl.-Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s. (AG)
Aufsichtsrat der Gesellschaft
Dipl.-Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Mgr. Hana Vránová