Project 22330069 Štítenka zhoubná informační systém poznatků (QKIS - Quadraspidiotus Knowledge Information System network) 1/3/2024 – 30/8/2025
-
ŘEŠITELÉ: Ing. Jana Ouředníčková Ph.D., Ing. Michal Skalský Ph.D., Ing. Radek Vávra Ph.D.
-
HLAVNÍ PŘÍJEMCE: Přírodovědecká univerzita v Lublinu (Polsko)
-
SPOLUPRACUJÍCÍ: Biosad, z.s., (Česká republika), Centrum pro zemědělský výzkum Ústavu ochrany rostlin (Maďarsko) a Zemědělská fakulta Univerzita Bělehrad (Srbsko)
-
FINANCOVÁNÍ: Visegrad Fund
-
Cíl projektu: Vybudovat pracovní skupinu v oblasti sledování škodlivosti štítenky a v managementu ochrany proti tomuto škůdci. Prostřednictvím tematických workshopů a dalších aktivit bude odborná veřejnost postupně seznamována s precizními monitorovacími systémy a s možnostmi ochrany založené na postupech šetrných k životnímu prostředí. Hlavním výstupem projektu bude zpracování praktického průvodce ochranou proti štítence zhoubné pro uživatele v zemích V4. https://qkis.pl/cs/home-cestina/
INNOBREED
Project 101061028 - Innovative Organic Fruit Breeding and uses
-
ŘEŠITELÉ: prof. Dr. Ing. Boris Krška, Ing. Jiří Sedlák Ph.D., Ing. Lubor Zelený, Ing. Radek Vávra Ph.D., RNDr. Radek Čmejla Ph.D., RNDr. Jana Čmejlová Ph.D.
-
Mezinárodní projekt InnOBreed - „Inovativní šlechtění organického ovoce a jeho využití“ se zaměřuje na aplikaci inovativních řešení zacílených na společný vývoj a propagaci nových odrůd ovocných plodin pro systém produkce v rámci ekologického zemědělství.
InnOBreed se z hlediska plodinového spektra mírného pásma zabývá převážně opadavými druhy ovocných stromů včetně jabloní, hrušní, broskvoní, švestek, meruněk, třešní a mandloní. Zacílení na takto hospodářsky významné, botanicky příbuzné většinou druhy čeledi růžovité nabízí možnosti syntetických přístupů a metodického přenosu poznatků z oblasti hodnocení znaků a molekulárně genetických přístupů.
TO01000295 - Zdravé ovoce v měnících se klimatických podmínkách: vývoj nových biotechnologických postupů diagnostiky virů, studium vektorů, ozdravování a bezpečného uchovávání jahodníku a maliníku (1/2021 - 4/2024)
(Healthy berries in a changing climate: development of new biotechnological procedures for virus diagnostics, vector studies, elimination and safe preservation of strawberry and raspberry)
-
HLAVNÍ PŘÍJEMCE: Biologické centrum AV ČR, v. v. i. (dr. Ing. Jana Fránová)
-
ŘEŠITELÉ: RNDr. Radek Čmejla Ph.D., Mgr. Lucie Valentová Ph.D., Ing. Martina Rejlová; Ing. Jiří Sedlák Ph.D.
-
SPOLUPRACUJÍCÍ: Norwegian Institute of Bioeconomy Research; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.; Jan Holub s.r.o.
-
FINANCOVÁNÍ: Projekt je podporován sumou € 1,430,000 z Islandsko-Lichtenšteinsko-Norských fondů skrze granty EEA a Technologické agentury České republiky (TAČR).
-
Cíle projektu: Hlavním cílem projektu je zvýšit produkční potenciál drobného ovoce, zejména jahodníku a maliníku, v měnících se klimatických podmínkách, a to pěstováním vysoce kvalitních matečných rostlin, které jsou testovány na přítomnost virů. Dalším cílem je zlepšit diagnostiku virů, provést studii hmyzích vektorů a lépe tak ochránit cenné rostliny v genofondech.
BIOFRUITNET
Boosting Innovation in Organic FRUIT production through strong knowledge NETworks Horizon 2020 (Grant Agreement No. 862850)
(11/2019 - 04/2023)
1. Shromažďování a validací stávajících praktických a vědeckých poznatků o pěstování ekologického ovoce za účelem distribuce těchto poznatků mezi zeměmi EU prostřednictvím instruktáží jako jsou praktické návody, technologické postupy, videa a krátké články.
2. Posílení zavedených webových stránek a aplikací v pěstování ekologického ovoce a navázání spojení mezi nimi za účelem vytvoření silných sítí producentů ekologického ovoce a dalších zainteresovaných subjektů s dobrým tokem informací.
Více informací k projektu najdete
www.biofruitnet.eu