Ošetřování příkmeného pásu - Zemědělsý svaz ČR - Ing. Luděk LAŇAR, Ph.D.

Ošetřování příkmeného pásu - Zemědělsý svaz ČR - Ing. Luděk LAŇAR, Ph.D.

Video stručně shrnuje předpokládané změny v oblasti údržby příkmeného pásu ovocných sadů. Současný tlak na omezování používání syntetických látek v zemědělství vede i k postupnému omezování portfolia dostupných herbicidů v ovocnářství. Tento trend bude s vysokou pravděpodobností pokračovat a je tedy třeba hledat ekonomicky i ekologicky schůdné cesty jak provádět údržbu příkmenného pásu. Jako v současnosti nejpřijatelnější cesta se jeví vyšší zapojení kultivace. Perspektivní způsob zapojení kultivace pomocí tzv. sandwich systému a jeho modifikací je stručně popsán.

Jak aplikovat mykorhizní houby v ovocných sadech

Jak aplikovat mykorhizní houby v ovocných sadech

Ekologické ovocnářství se často potýká s problémy, jako je nedostatek vody nebo živin, což může mít značně nepříznivý vliv na zdraví ovocných stromů a úrodu. Aplikace přípravků s mykorhizními houbami do půdy během pěstování ovoce může rostlinám umožnit lépe přijímat vodu a živiny z půdy. Stromy, jejichž kořeny jsou napojeny na sítě mykorhizních hub, jsou zdravější a vitálnější a zároveň se zvyšuje jejich odolnost vůči patogenům nebo nedostatku vody v období sucha. Dostatek živin a lepší hospodaření s vodou mají pozitivní vliv také na chuť plodů.

Jak zavést dravé roztoče do ovocných výsadeb

Jak zavést dravé roztoče do ovocných výsadeb

Ovocné stromy často napadají saví škůdci, jako jsou svilušky, hálčivci a vlnovníci, kteří se často nacházejí na ovocných stromech a způsobují rozsáhlé škody na produkci ovoce. Biologická ochrana proti těmto savým škůdcům může být úspěšná a to hlavně introdukcí dravého roztoče Typhlodromus pyri. Po introdukci dravých roztočů jsou stromy zdravější a více vitální, produkují pravidelnou a bohatou květní násadu a následně je vysoká a pravidelná produkce, plody jsou chutnější.

MAPA STRÁNEKMAPA STRÁNEK METEOSTANICE HOLOVOUSYMETEOSTANICE HOLOVOUSY FACEBOOKFACEBOOK

KALENDÁŘ AKCÍ

2.DEMONSTRAČNÍ FARMA VŠÚO HOLOVOUSY

9. duben 2024 09:30 hod.

2.DEMONSTRAČNÍ FARMA VŠÚO HOLOVOUSY

3. DEMONSTRAČNÍ FARMA VŠÚO HOLOVOUSY

30. duben 2024 09:30 hod.

3. DEMONSTRAČNÍ FARMA VŠÚO HOLOVOUSY

Třešňový den - Německo - Pilnitz

25. červen 2024 10:00 hod.

Třešňový den - Německo - Pilnitz

PROBĚHLÉ AKCE

1.DEMONSTRAČNÍ FARMA VŠÚO Holovousy

19. březen 2024

Dne 19.3.2024 se koná v konferenčním sále VŠÚO Holovousy 1. Demonstrační farma v roce 2024. Hlavním tématem je integrovaná ochrana v ovocných sadech v předjaří. více informací...

Základní informace o VŠUO


VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. se zabývá výzkumem problematiky ovocnářství a šlechtěním ovocných plodin kontinuálně téměř sedm desetiletí. Výzkumná činnost ústavu se prakticky týká všech ovocných plodin, které se pěstují na území České republiky jako tržní kultury. V rámci řešení výzkumných projektů podporovaných různými poskytovateli (MZe/ NAZV, MŠMT, GAČR , MK , TAČR) vytváří téměř všechny typy výstupů definované Metodikami hodnocení výsledků výzkumné organizace a předávané do Rejstříku informací výsledků. Jedná se jak o výsledky publikačního charakteru, tak i o výsledky aplikované. Výzkumní a vědečtí pracovníci publikují výsledky výzkumu v impaktovaných, recenzovaných, ale i dalších odborných a populárních časopisech Organizace vydává již  60 let Vědecké práce ovocnářské. Časopis uveřejňuje původní vědecké práce z odvětví ovocnářství. Je recenzovaným časopisem zařazeným do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných časopisů (periodik) vydávaných v České republice. Je citován v CA B Abstracts/Horticultural Science Abstracts, Plant Breeding Abstracts, AGRIS.
K úspěšně komercializovaným výsledkům patří právně chráněné odrůdy, dosud bylo přihlášeno a registrováno téměř 85 odrůd jednotlivých ovocných druhů, další odrůdy procházejí registračním řízením. Řadě odrůd byla udělena ochrana práv v ČR a následně i v Evropské unii. Zejména o odrůdy třešní je ve světě velký zájem, dvěma odrůdám byl udělen US Plant Patent. Dále bylo ve VŠÚO Holovousy za poslední pětileté období zrealizováno několik výsledků v oblasti poloprovozu a ověřených technologií smluvně předaných uživateli. Významnou složku transferu výsledků výzkumu do praxe představují pěstitelské metodiky, které jsou předávány uživatelům - profesním pěstitelům ovoce. 

Jednatelé společnosti 
Ing. Tomáš Zmeškal
Ing. Jaroslav Vácha
 

Společníci
Ing. Jan Blažek, CS c.
Ing. Josef Kosina, CS c.
Ing. Václav Ludvík
Ing. František Paprštein, CS c.
Jaroslav Muška
Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s.
 

Dozorčí rada společnosti
Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Ing. Roman Chaloupka

VSUO