Video stručně shrnuje předpokládané změny v oblasti údržby příkmeného pásu ovocných sadů. Současný tlak na omezování používání syntetických látek v zemědělství vede i k postupnému omezování portfolia dostupných herbicidů v ovocnářství. Tento trend bude s vysokou pravděpodobností pokračovat a je tedy třeba hledat ekonomicky i ekologicky schůdné cesty jak provádět údržbu příkmenného pásu. Jako v současnosti nejpřijatelnější cesta se jeví vyšší zapojení kultivace. Perspektivní způsob zapojení kultivace pomocí tzv. sandwich systému a jeho modifikací je stručně popsán.
Ekologické ovocnářství se často potýká s problémy, jako je nedostatek vody nebo živin, což může mít značně nepříznivý vliv na zdraví ovocných stromů a úrodu. Aplikace přípravků s mykorhizními houbami do půdy během pěstování ovoce může rostlinám umožnit lépe přijímat vodu a živiny z půdy. Stromy, jejichž kořeny jsou napojeny na sítě mykorhizních hub, jsou zdravější a vitálnější a zároveň se zvyšuje jejich odolnost vůči patogenům nebo nedostatku vody v období sucha. Dostatek živin a lepší hospodaření s vodou mají pozitivní vliv také na chuť plodů.
Ovocné stromy často napadají saví škůdci, jako jsou svilušky, hálčivci a vlnovníci, kteří se často nacházejí na ovocných stromech a způsobují rozsáhlé škody na produkci ovoce. Biologická ochrana proti těmto savým škůdcům může být úspěšná a to hlavně introdukcí dravého roztoče Typhlodromus pyri. Po introdukci dravých roztočů jsou stromy zdravější a více vitální, produkují pravidelnou a bohatou květní násadu a následně je vysoká a pravidelná produkce, plody jsou chutnější.
Company executives
Ing. Tomáš Zmeškal
Ing. Jaroslav Vácha
Companions
Ing. Jan Blažek, CS c.
Ing. Josef Kosina, CS c.
Ing. Václav Ludvík
Ing. František Paprštein, CS c.
Jaroslav Muška
Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s.
Company Supervisory Board
Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Mgr. Hana Vránová