Hloh peřenoklanný – Crateagus pinnatifida
Hlohy pro ovocnářské využití plodů jsou sice využívány méně často než ostatní méně rozšířené jádroviny, přesto v kultuře můžeme pěstovat C. azarolus – ve Středomoří, dále C. aestivalis, C. opaca a C. rufula v USA, C. pinnatifida v Číně. Ve východní Evropě se vyskytují hlohy – C. pojarkowii a další.
Celkové zhodnocení:
V Číně se pro plody pěstuje varieta C. pinnatifida var. major. Odrůdy této variety jsou dlouhodobě pěstované a prodávané. Výrobky z hlohu lze vidět v sezóně na ulicích (mírně kandované hlohy na špejli), také ve formě želé, vína a likéru v supermarketech. V Číně se hloh peřenoklaný pěstuje v zónách mrazuodolnosti 5-7, což představuje zimní kritické teploty -23 °C až -29 °C.
Plody hlohu dosahují do 10 % cukru, dále organické kyseliny (jablečná, citronová, vinná), třísloviny, flavonoidy, saponiny, glykosidy, karotin (0,5 mg %), cholin, vit. C (30 mg %).
Využití plodů:
- proslazování
- příprava varenje (řídký džem s kousky ovoce)
- nápoje podobné kávě (z vařených a pražených semen), želé, pasty
- husté šťávy
- mouka jako doplněk do chlebů
- lékařství – květy (flavomoidy, eferické srdeční činnosti (normalizace rytmu srdečného tepu).
- dále posiluje krvetvorbu
- snižuje cholesterol, zmenšuje činnost centrálního nervstva
- nezralé plody C. tomentosa využívali Indiáni proti puchýřům, ke snížení krevního tlaku a při arytmii srdce.
- Proti revmatizmu, proti otokům a migréně, v období klimakteria
Půdy: lehké i písčité, písčitohlinité, pH 6-7, hloh je tolerantní k přemokření.
- Ošetřování- kromě pravidelného řezu tento druh netrpí zatím žádnými škůdci ani chorobami, snad v roce silného tlaku strupovitosti bývají plody napadány, naštěstí takových roků nebývá tolik. Pěstování – volně rostoucí zákrsek, čtvrtkmen, na podnoži hlohu obecného - C. oxyacantha.
- výjimečně lze využít hloh jako mrazuodolnou podnož pro hrušně a kdouloně.
Historie introdukce hlohu peřenoklaného do České republiky:
Po navázaní spolupráce s profesorem Wang Yuzhu z pekingského ovocnářského výzkumného ústavu byly získány rouby tohoto jejich zdomácnělého druhu hlohu. První ověření adaptace a možnosti využití plodů v domácnosti byly ověřeny na Zahradnické fakultě v Lednici koncem 90. let minulého století. Tento druh byl na základě velkého zájmu o jeho pěstování a zavedení produktů do praxe a běžným konzumentům vysázen u nadšeného pěstitele a průkopníka s velkou trpělivostí pana Ing.K.Tůmy v Chelčicích. První rok sklizně a zpracování však sebou nesl nemilé překvapení totiž problém se zavedením produktů do oběhu jako potraviny. Jedná se totiž o produkty, které nikdy a nikde v celé EU nemá a tak si úředníci na ministerstvu zemědělství zahráli na mocipány a tři roky trvalo, než se produkty z hlohu peřenoklaného mohly volně prodávat. Nyní je máte k dispozici pro ochutnání i vylepšení Vašeho zdraví u nás na prodejně.