Hloh peřenoklanný  – Crateagus pinnatifida

 
     Hlohy pro ovocnářské využití plodů jsou sice využívány méně často než ostatní méně rozšířené jádroviny, přesto v kultuře můžeme pěstovat C. azarolus – ve Středomoří, dále C. aestivalis, C. opaca a C. rufula v USA, C. pinnatifida v Číně. Ve východní Evropě se vyskytují hlohy – C. pojarkowii a další.
 
Celkové zhodnocení:
V Číně se pro plody pěstuje varieta C. pinnatifida var. major. Odrůdy této variety jsou dlouhodobě pěstované a prodávané. Výrobky z hlohu lze vidět v sezóně na ulicích (mírně kandované hlohy na špejli), také ve formě želé, vína a likéru v supermarketech. V Číně se hloh peřenoklaný pěstuje v zónách mrazuodolnosti 5-7, což představuje zimní kritické teploty -23 °C až -29 °C.
 
     Plody hlohu dosahují do 10 % cukru, dále organické kyseliny (jablečná, citronová, vinná), třísloviny, flavonoidy, saponiny, glykosidy, karotin (0,5 mg %), cholin, vit. C (30 mg %).
 
Využití plodů:
  • proslazování
  • příprava varenje (řídký džem s kousky ovoce)
  • nápoje podobné kávě (z vařených a pražených semen), želé, pasty
  • husté šťávy
  • mouka jako doplněk do chlebů
  • lékařství – květy (flavomoidy, eferické srdeční činnosti (normalizace rytmu srdečného tepu).
  • dále posiluje krvetvorbu
  • snižuje cholesterol, zmenšuje činnost centrálního nervstva
  • nezralé plody C. tomentosa využívali Indiáni proti puchýřům, ke snížení krevního tlaku a při arytmii srdce.
  • Proti revmatizmu, proti otokům a migréně, v období klimakteria
    Pěstitelské podmínky:
    Půdy: lehké i písčité, písčitohlinité, pH 6-7, hloh je tolerantní k přemokření.
  • Ošetřování- kromě pravidelného řezu tento druh netrpí zatím žádnými škůdci ani chorobami, snad v roce silného tlaku strupovitosti bývají plody napadány, naštěstí takových roků nebývá tolik. Pěstování – volně rostoucí zákrsek, čtvrtkmen, na podnoži hlohu obecného - C. oxyacantha.
Množení :  semenem – podnož roubování nebo očkování na podnož C.oxyacantha
- výjimečně lze využít hloh jako mrazuodolnou podnož pro hrušně a kdouloně.
 
Historie introdukce hlohu peřenoklaného do České republiky:
 
Po navázaní spolupráce s profesorem Wang Yuzhu z pekingského ovocnářského výzkumného ústavu byly získány rouby tohoto jejich zdomácnělého druhu hlohu. První ověření adaptace a možnosti využití plodů v domácnosti byly ověřeny na Zahradnické fakultě v Lednici koncem 90. let minulého století. Tento druh byl na základě velkého zájmu o jeho pěstování a zavedení produktů do praxe a běžným konzumentům vysázen u nadšeného pěstitele a průkopníka s velkou trpělivostí pana  Ing.K.Tůmy v Chelčicích. První rok sklizně a zpracování však sebou nesl nemilé překvapení totiž problém se zavedením produktů do oběhu jako potraviny. Jedná se totiž o produkty, které nikdy a nikde v celé EU nemá a tak si úředníci na ministerstvu zemědělství zahráli na mocipány a tři roky trvalo, než se produkty z hlohu peřenoklaného mohly volně prodávat. Nyní je máte k dispozici pro ochutnání i vylepšení Vašeho zdraví u nás na prodejně.
 

Základní informace o VŠUO


VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. se zabývá výzkumem problematiky ovocnářství a šlechtěním ovocných plodin kontinuálně téměř sedm desetiletí. Výzkumná činnost ústavu se prakticky týká všech ovocných plodin, které se pěstují na území České republiky jako tržní kultury. V rámci řešení výzkumných projektů podporovaných různými poskytovateli (MZe/ NAZV, MŠMT, GAČR , MK , TAČR) vytváří téměř všechny typy výstupů definované Metodikami hodnocení výsledků výzkumné organizace a předávané do Rejstříku informací výsledků. Jedná se jak o výsledky publikačního charakteru, tak i o výsledky aplikované. Výzkumní a vědečtí pracovníci publikují výsledky výzkumu v impaktovaných, recenzovaných, ale i dalších odborných a populárních časopisech Organizace vydává již  60 let Vědecké práce ovocnářské. Časopis uveřejňuje původní vědecké práce z odvětví ovocnářství. Je recenzovaným časopisem zařazeným do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných časopisů (periodik) vydávaných v České republice. Je citován v CA B Abstracts/Horticultural Science Abstracts, Plant Breeding Abstracts, AGRIS.
K úspěšně komercializovaným výsledkům patří právně chráněné odrůdy, dosud bylo přihlášeno a registrováno téměř 85 odrůd jednotlivých ovocných druhů, další odrůdy procházejí registračním řízením. Řadě odrůd byla udělena ochrana práv v ČR a následně i v Evropské unii. Zejména o odrůdy třešní je ve světě velký zájem, dvěma odrůdám byl udělen US Plant Patent. Dále bylo ve VŠÚO Holovousy za poslední pětileté období zrealizováno několik výsledků v oblasti poloprovozu a ověřených technologií smluvně předaných uživateli. Významnou složku transferu výsledků výzkumu do praxe představují pěstitelské metodiky, které jsou předávány uživatelům - profesním pěstitelům ovoce. 

Jednatelé společnosti 
Ing. Tomáš Zmeškal
Ing. Jaroslav Vácha
 

Společníci
Ing. Jan Blažek, CS c.
Ing. Josef Kosina, CS c.
Ing. Václav Ludvík
Ing. František Paprštein, CS c.
Jaroslav Muška
Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s.
 

Dozorčí rada společnosti
Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Ing. Roman Chaloupka

VSUO