Ing. Galina Hudská, CSc.



Publikováno: 17.02.2025


Za ing. Hudskou

V říjnu jsme se naposledy rozloučili s naší někdejší pracovnicí, Ing. Galinou Hudskou, CSc., která zemřela v Praze v požehnaném věku 91 let.

Paní inženýrka Hudská nastoupila do VŠÚO Holovousy spolu s tehdejším manželem Josefem Stohrem v roce 1956, prakticky hned po ukončení studia v SSSR.

Své místo našla v oddělení agrotechniky, kde se věnovala výživě ovocných plodin a záhy se zařadila mezi přední odborníky. Ve VŠÚO časem zastávala pozici vedoucího výzkumného a vývojového pracovníka.

Do československé praxe zavedla listovou diagnostiku stavu výživy a aplikaci mimokořenové výživy ovocných plodin, především mikroprvků. Dlouhodobě se zabývala problematikou únavy půdy v sadech i ovocných školkách a jí navrhovaná opatření byla úspěšně zaváděna do praxe. V 80. letech zaměřila své výzkumné úsilí na výživu červených peckovin, pod jejím vedením byly do ovocnářské praxe zaváděny nové technologické prvky, konkrétně nízké tvary či mechanická sklizeň setřásáním.

Uveřejnila desítky odborných a vědeckých článků doma i v zahraničí, vypracovala řadu metodik, o něž byl v provozních podnicích značný zájem.

Je s podivem, že navzdory své úspěšné práci, nebyla dostatečně finančně ohodnocena. Z dnešního pohledu se nabízí absurdní důvod. Ač byla Galina Hudská ruské národnosti a nejspíš se očekávalo, že bude rovněž aktivní v KSČ,  do strany nikdy nevstoupila.

Posledních dvacet let žila v Praze, kam se přestěhovala, aby byla blíž svým dětem. Badatelský duch se nikam neztratil, a tak své úsilí zaměřila na studium historie rodu, z něhož pocházela, a žila aktivně takřka do svých posledních dnů…
 

Jaroslav Vácha
jednatel
VŠÚO Holovousy s.r.o.

Základní informace o VŠUO


VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. se zabývá výzkumem problematiky ovocnářství a šlechtěním ovocných plodin kontinuálně téměř sedm desetiletí. Výzkumná činnost ústavu se prakticky týká všech ovocných plodin, které se pěstují na území České republiky jako tržní kultury. V rámci řešení výzkumných projektů podporovaných různými poskytovateli (MZe/ NAZV, MŠMT, GAČR , MK , TAČR) vytváří téměř všechny typy výstupů definované Metodikami hodnocení výsledků výzkumné organizace a předávané do Rejstříku informací výsledků. Jedná se jak o výsledky publikačního charakteru, tak i o výsledky aplikované. Výzkumní a vědečtí pracovníci publikují výsledky výzkumu v impaktovaných, recenzovaných, ale i dalších odborných a populárních časopisech Organizace vydává již  60 let Vědecké práce ovocnářské. Časopis uveřejňuje původní vědecké práce z odvětví ovocnářství. Je recenzovaným časopisem zařazeným do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných časopisů (periodik) vydávaných v České republice. Je citován v CA B Abstracts/Horticultural Science Abstracts, Plant Breeding Abstracts, AGRIS.
K úspěšně komercializovaným výsledkům patří právně chráněné odrůdy, dosud bylo přihlášeno a registrováno téměř 85 odrůd jednotlivých ovocných druhů, další odrůdy procházejí registračním řízením. Řadě odrůd byla udělena ochrana práv v ČR a následně i v Evropské unii. Zejména o odrůdy třešní je ve světě velký zájem, dvěma odrůdám byl udělen US Plant Patent. Dále bylo ve VŠÚO Holovousy za poslední pětileté období zrealizováno několik výsledků v oblasti poloprovozu a ověřených technologií smluvně předaných uživateli. Významnou složku transferu výsledků výzkumu do praxe představují pěstitelské metodiky, které jsou předávány uživatelům - profesním pěstitelům ovoce. 

Jednatelé společnosti 
Ing. Tomáš Zmeškal
Ing. Jaroslav Vácha
 

Společníci
Ing. Jan Blažek, CS c.
Ing. Josef Kosina, CS c.
Ing. Václav Ludvík
Ing. František Paprštein, CS c.
Jaroslav Muška
Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s.
 

Dozorčí rada společnosti
Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Ing. Roman Chaloupka

VSUO