Druhý online seminář projektu BIOFRUITNET



Druhý online seminář projektu BIOFRUITNET

Publikováno: 10.03.2022


Druhý online seminář uspořádaný v rámci mezinárodního projektu BIOFRUITNET na podporu ekologického pěstování ovoce v Evropě se konal ve čtvrtek 10. března 2022. Téměř 100 účastníků z celého světa se seznámilo s informacemi o nejnovějších pokrocích v ochraně proti škůdcům v ekologické produkci ovoce. Seminář měl velmi dobrou odezvu.
Seminář byl rozdělen na dvě sekce. V první sekci výzkumní pracovníci Rachel Nieri (Center Agriculture Food Environment, University of Trento, Itálie) a Valerio Mazzoni (Research and Innovation Centre, Fondazione Mach, Itálie) představili nejnovější vývoj v oblasti ochrany proti škůdcům prostřednictvím BIOMETROLOGIE. V druhé sekci prezentovali výsledky různých výzkumných studií a pilotních projektů souvisejících s pěstováním bylinných směsí v meziřadí (LIVING MULCHES) výzkumní pracovníci Claude-Eric Parveaud (GRAB, Francie) a Michael Friedli ( FiBL, Švýcarsko).
 
Projekt BIOFRUITNET plánuje svůj další online seminář, aby nadále podporoval inovace a usnadnil sdílení znalostí mezi evropskými pěstiteli ekologického ovoce.

 
STÁHNĚTE SI PREZENTACE lektorů na následujícím odkazu: https://biofruitnet.eu/results-of-the-second-online-seminar-on-10th-march-2022/

Základní informace o VŠUO


VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. se zabývá výzkumem problematiky ovocnářství a šlechtěním ovocných plodin kontinuálně téměř sedm desetiletí. Výzkumná činnost ústavu se prakticky týká všech ovocných plodin, které se pěstují na území České republiky jako tržní kultury. V rámci řešení výzkumných projektů podporovaných různými poskytovateli (MZe/ NAZV, MŠMT, GAČR , MK , TAČR) vytváří téměř všechny typy výstupů definované Metodikami hodnocení výsledků výzkumné organizace a předávané do Rejstříku informací výsledků. Jedná se jak o výsledky publikačního charakteru, tak i o výsledky aplikované. Výzkumní a vědečtí pracovníci publikují výsledky výzkumu v impaktovaných, recenzovaných, ale i dalších odborných a populárních časopisech Organizace vydává již  60 let Vědecké práce ovocnářské. Časopis uveřejňuje původní vědecké práce z odvětví ovocnářství. Je recenzovaným časopisem zařazeným do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných časopisů (periodik) vydávaných v České republice. Je citován v CA B Abstracts/Horticultural Science Abstracts, Plant Breeding Abstracts, AGRIS.
K úspěšně komercializovaným výsledkům patří právně chráněné odrůdy, dosud bylo přihlášeno a registrováno téměř 85 odrůd jednotlivých ovocných druhů, další odrůdy procházejí registračním řízením. Řadě odrůd byla udělena ochrana práv v ČR a následně i v Evropské unii. Zejména o odrůdy třešní je ve světě velký zájem, dvěma odrůdám byl udělen US Plant Patent. Dále bylo ve VŠÚO Holovousy za poslední pětileté období zrealizováno několik výsledků v oblasti poloprovozu a ověřených technologií smluvně předaných uživateli. Významnou složku transferu výsledků výzkumu do praxe představují pěstitelské metodiky, které jsou předávány uživatelům - profesním pěstitelům ovoce. 

Jednatelé společnosti 
Ing. Tomáš Zmeškal
Ing. Jaroslav Vácha
 

Společníci
Ing. Jan Blažek, CS c.
Ing. Josef Kosina, CS c.
Ing. Václav Ludvík
Ing. František Paprštein, CS c.
Jaroslav Muška
Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s.
 

Dozorčí rada společnosti
Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Ing. Roman Chaloupka

VSUO