Publikováno: 24.11.2021
Dne 18.11.2021v 9:30 hod se konal webinář na téma „Precizní zemědělství v sadech“, který pořádala Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s VÝZKUMNÝM A ŠLECHTITELSKÝM ÚSTAVEM OVOCNÁŘSKÝM HOLOVOUSY s.r.o.
Webinář zahájila Ing. Veronika Hlaváčková, která přítomným podala informaci o České technologické platformě pro zemědělství a o formách přenosu informací ke konečným uživatelům, tedy zemědělcům. Dále pokračovala Ing. Jaroslava Nekvasilová. Ta představila program webináře, který se skládal ze čtyřech přednášek:
• Šlechtění odrůd ovoce pro precizní zemědělství – Ing. Lubor Zelený
• Využití kapkové závlahy v ovocných sadech – Ing. Martin Mészáros Ph.D.
• Nástup robotiky a autonomie do ovocnářství – doc. Ing. Milan Kroulík, Ph.D.
• Precizní zemědělství v ochraně ovoce – Ing. Michal Skalský Ph.D..
Precizní zemědělství v sadech je tématem, které je pro ovocnáře tématem, které je zajímá hlavně z pohledu snížení nákladů, snížení potřeby pracovní síly, snížení dávek pesticidů a hnojiv apod. Vědci z VŠÚO řeší tuto otázku komplexně. Ve webináři proto zazněla různá témata, která skládají pohled na precizní zemědělství jako celek.
• Šlechtění odrůd ovoce pro precizní zemědělství – Ing. Lubor Zelený
Přednáška obsahuje přehled možností šlechtění ovoce pro precizaci v ovocnářství včetně souhrnu v současnosti realizovaných aktivit. Tyto aktivity zahrnují šlechtění na odolnost k významným chorobám, odolnost k vlivům počasí a tzv. plasticitu odrůd, speciální tvary např. sloupcovitý a zakrslý růst, autoregulační mechanismy násady plodů i speciální technologické požadavky např. samosprašnost. V druhé části se pak přednáška věnuje precizaci šlechtitelských postupů ke zvýšení efektivity celého procesu. Jedná se o celkové urychlení a zefektivnění procesu s pomocí předvýběrů materiálů např. s pomocí molekulárně asistované selekce, a nebo metody embryo-rescue pro zvýšení počtu semenáčů.
• Využití kapkové závlahy v ovocných sadech – Ing. Martin Mészáros Ph.D.
Přednáška je zaměřena na popis způsobů určování vláhové potřeby pro doplňkovou závlahu v ovocných sadech. Detailně se zde uvádí popis způsobů zavlažovaná skrze snímání půdní vlhkosti a pomocí modelového výpočtu evapotranspiračního odparu. V přednášce je popsán mechanizmus těchto postupů, jejich výhody i rizika při jejich používání v praxi. V návaznosti na stanovenou potřebu závlahy, je v přednášce prezentován postup pro stanovení dávky a intervalu zavlažování.
• Nástup robotiky a autonomie do ovocnářství – doc. Ing. Milan Kroulík, Ph.D.
V přednášce byly představeny nové technologie, přístroje a postupy, které se dají využívat v rámci precizního zemědělství.
• Precizní zemědělství v ochraně ovoce – Ing. Michal Skalský Ph.D..
Přednáška byla rozdělena na dvě části. První byla zaměřena na problematiku monitoringu škůdců ovoce a správné stanovení vhodného termínu ošetření přípravky na ochranu rostlin. Druhá část přednášky se věnovala inovacím v oblasti aplikace přípravků na ochranu rostlin pomocí moderních technologií.
Geschäftsführer der Gesellschaft
Dipl.-Ing. Tomáš Zmeškal
Dipl.-Ing. Jaroslav Vácha
Gesellschafter
Dipl.-Ing. Jan Blažek, CS c.
Dipl.-Ing. Josef Kosina, CS c.
Dipl.-Ing. Václav Ludvík
Dipl.-Ing. František Paprštein, CS
Jaroslav Muška
Dipl.-Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s. (AG)
Aufsichtsrat der Gesellschaft
Dipl.-Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Mgr. Hana Vránová