Oddělení technologií – nové poznatky pro praxi



Oddělení technologií – nové poznatky pro praxi

Publikováno: 08.01.2025


V rámci výzkumných aktivit Oddělení technologií rozšiřujeme stávající poznatky o managementu výsadeb a zavádění nových technologií umožňujících zvyšování produktivity. Zároveň věnujeme pozornost i ochraně proti nepříznivým abiotickým vlivům, jakými je bezesporu sucho a stále častěji se vyskytující jarní mrazové poškození. Pro pěstitele tak vzniká řada metodických postupů popsaných například v certifikovaných metodikách. Pro praxi jsou velice cenné například v poslední době vydané metodiky:





Metodika snížení či eliminace poškození generativních orgánů meruněk jarními mrazíky


Certifikovaná metodika detailně zpracovává téma možností protimrazové ochrany meruněk (Prunus armeniaca L.). Meruňka obecná je ovocným druhem, jež je ve střední Evropě často postihován pozdními jarními (vegetačními) mrazy z důvodu brzkého nástupu rašení, kvetení a dalších citlivých fenofází. Tento stav je umocňován postupující klimatickou změnou, která způsobuje stále ranější nástup citlivých fenofází, čímž se prodlužuje rizikové období. Zpracovaná metodika byla reakcí na tento stav a jejím hlavním cílem bylo poskytnout odborné i laické veřejnosti kvalifikovaný aktuální přehled možností, jak se efektivně bránit před škodami působenými pozdními jarními mrazy. Metodika je svým pojetím velmi komplexní, jelikož zpracovává nejen jednotlivé používané metody nepřímé i přímé ochrany, ale zmiňuje a popisuje i další stěžejní aspekty spojené s ochranou proti vegetačním mrazům. Její uplatnění tak má významný ekonomický efekt pro pěstitele meruněk. Významnou součástí této práce je experimentální část, která přináší originální data z řady provedených pokusů. Tyto pokusy byly zaměřeny na komplexní hodnocení mrazuodolnosti širokého sortimentu meruňkových kultivarů. Dále se studie zabývala možností fenofázové modifikace s cílem oddálit nástup fenologických fází citlivých vůči mrazu. Posledním experimentálním blokem bylo testování účinnosti vybraných chemických látek na zvýšení mrazuvzdornosti rostlinných pletiv. Metodika je výsledkem interdisciplinární spolupráce tří výzkumných pracovišť. VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. (dále VŠÚO) se významně podílel na tvorbě této metodiky zejména v oblasti popisu jednotlivých protimrazových metod a realizaci experimentů zaměřených na fenofázovou modifikaci, konkrétně na testování postupů oddalujících nástup rašení a kvetení. Metodika je přístupná na webových stránkách VŠÚO a je bezplatně poskytnuta všem zájemcům o tuto problematiku z řad odborné i laické veřejnosti. Metodika je díky své komplexnosti při zpracování tématu využitelná i pro další ovocné plodiny, případně pro další zemědělské kultury. Aplikací poznatků, které popisuje a mnohdy uvádí na pravou míru, je možné dosáhnout nemalých ekonomických úspor.


 









Stanovení potřeby a strategie zavlažování v ovocných sadech

Certifikovaná metodika je zaměřená na predikci potřeby závlahy a management zavlažování ovocných dřevin pro pěstitele ovoce, a specializované technologické a konzultační firmy. Publikace poskytuje komplexní popis dostupných i nových metod pro stanovení potřeby závlahy, závlahové dávky a návod k využití nejperspektivnějších závlahových strategií. Každá z uvedených metod poskytuje informace o jejím konceptu, technickém designu, funkčnosti. V publikaci jsou uvedeny také výhody a rizika spojená s aplikací uvedených metod a možnosti jejich využití pro systémy kapkové závlahy. Metodika zahrnuje vedle klasických poznatků i nové výsledky výzkumu a zkušenosti získané v polních podmínkách ovocných sadů, které byly publikovány i v řadě impaktovaných časopisů. Tyto poznatky zahrnují především limity pro potřeby zavlažování ovocných dřevin a podmínky, za kterých lze dosáhnout udržitelné produkce ovoce. Dále tato publikace rozšiřuje poznatky o kořenové soustavě jádrového a peckového ovoce a popisuje vztah mezi potřebami ovocných dřevin pro závlahu a kapacity k pokrytí kořenové soustavy závlahovým systémem. Uživatelé se tak mohou seznámit s moderními postupy v závlaze ovocných dřevin a využívat je k produkci kvalitního ovoce. Poznatky publikované prostřednictvím uvedené certifikované metodiky již byly uplatněny i v zahraničí prostřednictvím projektu COST FruitCREWS CA21142, který představuje mezinárodní platformu pro výzkumníky i široký okruh uživatelů se zaměřením na závlahu ovocných dřevin.

Grundlegende Informationen zu VŠÚO


OBSTFORSCHUNGS - UND ZÜCHTUNGSANSTALT HOLOVOUSY s.r.o. (G.m.b.H.) beschäftigt sich mit der Forschung der Obstbauproblematik und Züchtung der Obstfrüchte ununterbrochen seit fast sieben Jahrzehnten. Die Forschungstätigkeit betrifft praktisch alle Obstfrüchte, die auf dem Gebiet der Tschechischen Republik als Marktkultur gezüchtet werden. Im Rahmen der Lösung der Forschungsprojekte, die von verschiedenen Geldgebern (MZe NAZV, MŠMT, GAČR, MK, TAČR) unterstützt werden, schafft fast alle Ausgabentypen, die von der Ergebnisbewertungsmethodik einer Forschungsorganisation definiert und in den Informationsregister der Ergebnisse übergeben werden. Es handelt sich sowohl um Ergebnisse des Veröffentlichungscharakters als auch um anwendbare Ergebnisse. Die Forschungs- und Wissenschaftsmitarbeiter veröffentlichen die Forschungsergebnisse in rezensierten Impact-Zeitschriften, aber auch in anderen fachlichen und populären Zeitschriften. Seit 60 Jahren verlegt die Organisation die Zeitschrift Vědecké práce ovocnářské (Wissenschaftliche Obstbauarbeiten). Die Zeitschrift veröffentlicht die originalen wissenschaftlichen Arbeiten auf dem Gebiet des Obstbaus. Sie ist eine rezensierte Zeitschrift, eingetragen in der Liste der rezensierten Non-Impact-Zeitschriften (Periodiken), die in der Tschechischen Republik verlegt werden. Sie wird in CA B Abstracts/Horticultural Science Abstracts, Plant Breeding Abstracts, AGRIS zitiert.
Zu den erfolgreich vermarkten Ergebnissen gehören rechtlich geschützte Sorten, bis jetzt wurden fast 85 einzelner Obstsorten angemeldet und registriert, weitere Sorten gehen durch das Registrierungsverfahren durch. Eine Reihe von Sorten hat den Rechtschutz in der Tschechischen Republik und nachfolgend auch in der Europäischen Union bekommen. Besonders gibt es Interesse an Kirschsorten in der Welt, zwei Sorten haben das US Plant Patent bekommen. Weiter wurden in der VŠÚO Holovousy einige Ergebnisse auf dem Gebiet des Halbbetriebes und geprüfter Technologien für letzte fünfjährige Periode realisiert und verträglich an den Benutzer übergeben. Einen wichtigen Anteil des Ergebnistransfers der Forschung in die Praxis stellt die Züchtungsmethodik dar, die an professionelle Benutzer – professionelle Obstzüchter übergeben wird.

Geschäftsführer der Gesellschaft  
Dipl.-Ing. Tomáš Zmeškal
Dipl.-Ing. Jaroslav Vácha
 

Gesellschafter
Dipl.-Ing. Jan Blažek, CS c.
Dipl.-Ing. Josef Kosina, CS c.
Dipl.-Ing. Václav Ludvík
Dipl.-Ing. František Paprštein, CS
Jaroslav Muška
Dipl.-Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s. (AG)
 

Aufsichtsrat der Gesellschaft
Dipl.-Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Mgr. Hana Vránová

VSUO