Video stručně shrnuje předpokládané změny v oblasti údržby příkmeného pásu ovocných sadů. Současný tlak na omezování používání syntetických látek v zemědělství vede i k postupnému omezování portfolia dostupných herbicidů v ovocnářství. Tento trend bude s vysokou pravděpodobností pokračovat a je tedy třeba hledat ekonomicky i ekologicky schůdné cesty jak provádět údržbu příkmenného pásu. Jako v současnosti nejpřijatelnější cesta se jeví vyšší zapojení kultivace. Perspektivní způsob zapojení kultivace pomocí tzv. sandwich systému a jeho modifikací je stručně popsán.
Ekologické ovocnářství se často potýká s problémy, jako je nedostatek vody nebo živin, což může mít značně nepříznivý vliv na zdraví ovocných stromů a úrodu. Aplikace přípravků s mykorhizními houbami do půdy během pěstování ovoce může rostlinám umožnit lépe přijímat vodu a živiny z půdy. Stromy, jejichž kořeny jsou napojeny na sítě mykorhizních hub, jsou zdravější a vitálnější a zároveň se zvyšuje jejich odolnost vůči patogenům nebo nedostatku vody v období sucha. Dostatek živin a lepší hospodaření s vodou mají pozitivní vliv také na chuť plodů.
Ovocné stromy často napadají saví škůdci, jako jsou svilušky, hálčivci a vlnovníci, kteří se často nacházejí na ovocných stromech a způsobují rozsáhlé škody na produkci ovoce. Biologická ochrana proti těmto savým škůdcům může být úspěšná a to hlavně introdukcí dravého roztoče Typhlodromus pyri. Po introdukci dravých roztočů jsou stromy zdravější a více vitální, produkují pravidelnou a bohatou květní násadu a následně je vysoká a pravidelná produkce, plody jsou chutnější.
Geschäftsführer der Gesellschaft
Dipl.-Ing. Tomáš Zmeškal
Dipl.-Ing. Jaroslav Vácha
Gesellschafter
Dipl.-Ing. Jan Blažek, CS c.
Dipl.-Ing. Josef Kosina, CS c.
Dipl.-Ing. Václav Ludvík
Dipl.-Ing. František Paprštein, CS
Jaroslav Muška
Dipl.-Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s. (AG)
Aufsichtsrat der Gesellschaft
Dipl.-Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Mgr. Hana Vránová