Vzdělání a poradenství


Konference, semináře a polní dny

Konference, semináře a polní dny

VŠUO organizuje řadu odborných seminářů určených pro zemědělskou odbornou i laickou veřejnost. Zároveň je organizátorem dvou mezinárodních konferencí, a to Ovocnářských dnů.

 

Knihovna

Knihovna

Základním posláním knihovny je poskytovat pracovníkům výzkumného ústavu informace potřebné pro jejich výzkumnou práci a vykonávat příslušné knihovnické služby. Tematicky je zaměřena především na ovocnářství. Dále obsahuje informace o jednotlivých ovocných druzích, jejich chorobách, škůdcích, skladování, šlechtění, zachování lokálních odrůd, hnojení, výživě atd.

 

Exkurze

Exkurze

Máte zájem podívat se do VŠÚO?
Konzultace a poradenství

Konzultace a poradenství

VŠÚO Holovousy poskytuje odborné konzultace. Pro tazatele z řad mikro, malých a středních podniků v oblasti zemědělství poskytujeme odborné konzultace VŠÚO Holovousy s.r.o. nabízí v období od 1. ledna 2020 do 31.12. 2020 poradenské služby formou bezplatných konzultací, v rámci dotačního titulu Ministerstva zemědělství „Podpora poradenství v zemědělství“. Tazatelé z řad mikro, malých a středních podniků se mohou obracet přímo (telefonicky, elektronicky, písemně či osobně) na odborníky z jednotlivých oddělení, podle jejich zaměření, kteří pomohou tazateli zodpovědět jednotlivý odborně zaměřený dotaz provozního charakteru.

 

Vzdělávací videa

Vzdělávací videa

Videa, která vznikla ve spolurpáci s VŠÚO nebo zaměstnanici podniku. 
Semináře a polní dny

Semináře a polní dny

VŠÚO pořádá pro pěstitele a odbornou veřejnost řadu seminářů, workshopů a polních dnů. 

Vzdělávací moduly pro školy

Vzdělávací moduly pro školy

Pro základní, střední a vysiké školy jsme vytvořili vzdělávací moduly oboru zahradníctví a ovocnářství.

Třešňové dny

Třešňové dny

Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy s.r.o. ve spolupráci s Julius Kühn-Institutem uspořádal ve dnech 26.-27.6.2019 mezinárodní konferenci Třešnové dny 2019. Vědeckou záštitu nad pořádáním akce převzal RNDr. Jan Nedělník, Ph.D., předseda České akademie zemědělských věd.

EUCARPIA FRUIT

EUCARPIA FRUIT

Ve dnech 3. - 7. června 2019 se konal v Praze 15. ročník sympózia o šlechtění a genetice

Ošetřování příkmeného pásu - Zemědělsý svaz ČR - Ing. Luděk LAŇAR, Ph.D.

Ošetřování příkmeného pásu - Zemědělsý svaz ČR - Ing. Luděk LAŇAR, Ph.D.

Video stručně shrnuje předpokládané změny v oblasti údržby příkmeného pásu ovocných sadů. Současný tlak na omezování používání syntetických látek v zemědělství vede i k postupnému omezování portfolia dostupných herbicidů v ovocnářství. Tento trend bude s vysokou pravděpodobností pokračovat a je tedy třeba hledat ekonomicky i ekologicky schůdné cesty jak provádět údržbu příkmenného pásu. Jako v současnosti nejpřijatelnější cesta se jeví vyšší zapojení kultivace. Perspektivní způsob zapojení kultivace pomocí tzv. sandwich systému a jeho modifikací je stručně popsán.

Jak aplikovat mykorhizní houby v ovocných sadech

Jak aplikovat mykorhizní houby v ovocných sadech

Ekologické ovocnářství se často potýká s problémy, jako je nedostatek vody nebo živin, což může mít značně nepříznivý vliv na zdraví ovocných stromů a úrodu. Aplikace přípravků s mykorhizními houbami do půdy během pěstování ovoce může rostlinám umožnit lépe přijímat vodu a živiny z půdy. Stromy, jejichž kořeny jsou napojeny na sítě mykorhizních hub, jsou zdravější a vitálnější a zároveň se zvyšuje jejich odolnost vůči patogenům nebo nedostatku vody v období sucha. Dostatek živin a lepší hospodaření s vodou mají pozitivní vliv také na chuť plodů.

Jak zavést dravé roztoče do ovocných výsadeb

Jak zavést dravé roztoče do ovocných výsadeb

Ovocné stromy často napadají saví škůdci, jako jsou svilušky, hálčivci a vlnovníci, kteří se často nacházejí na ovocných stromech a způsobují rozsáhlé škody na produkci ovoce. Biologická ochrana proti těmto savým škůdcům může být úspěšná a to hlavně introdukcí dravého roztoče Typhlodromus pyri. Po introdukci dravých roztočů jsou stromy zdravější a více vitální, produkují pravidelnou a bohatou květní násadu a následně je vysoká a pravidelná produkce, plody jsou chutnější.


Grundlegende Informationen zu VŠÚO


OBSTFORSCHUNGS - UND ZÜCHTUNGSANSTALT HOLOVOUSY s.r.o. (G.m.b.H.) beschäftigt sich mit der Forschung der Obstbauproblematik und Züchtung der Obstfrüchte ununterbrochen seit fast sieben Jahrzehnten. Die Forschungstätigkeit betrifft praktisch alle Obstfrüchte, die auf dem Gebiet der Tschechischen Republik als Marktkultur gezüchtet werden. Im Rahmen der Lösung der Forschungsprojekte, die von verschiedenen Geldgebern (MZe NAZV, MŠMT, GAČR, MK, TAČR) unterstützt werden, schafft fast alle Ausgabentypen, die von der Ergebnisbewertungsmethodik einer Forschungsorganisation definiert und in den Informationsregister der Ergebnisse übergeben werden. Es handelt sich sowohl um Ergebnisse des Veröffentlichungscharakters als auch um anwendbare Ergebnisse. Die Forschungs- und Wissenschaftsmitarbeiter veröffentlichen die Forschungsergebnisse in rezensierten Impact-Zeitschriften, aber auch in anderen fachlichen und populären Zeitschriften. Seit 60 Jahren verlegt die Organisation die Zeitschrift Vědecké práce ovocnářské (Wissenschaftliche Obstbauarbeiten). Die Zeitschrift veröffentlicht die originalen wissenschaftlichen Arbeiten auf dem Gebiet des Obstbaus. Sie ist eine rezensierte Zeitschrift, eingetragen in der Liste der rezensierten Non-Impact-Zeitschriften (Periodiken), die in der Tschechischen Republik verlegt werden. Sie wird in CA B Abstracts/Horticultural Science Abstracts, Plant Breeding Abstracts, AGRIS zitiert.
Zu den erfolgreich vermarkten Ergebnissen gehören rechtlich geschützte Sorten, bis jetzt wurden fast 85 einzelner Obstsorten angemeldet und registriert, weitere Sorten gehen durch das Registrierungsverfahren durch. Eine Reihe von Sorten hat den Rechtschutz in der Tschechischen Republik und nachfolgend auch in der Europäischen Union bekommen. Besonders gibt es Interesse an Kirschsorten in der Welt, zwei Sorten haben das US Plant Patent bekommen. Weiter wurden in der VŠÚO Holovousy einige Ergebnisse auf dem Gebiet des Halbbetriebes und geprüfter Technologien für letzte fünfjährige Periode realisiert und verträglich an den Benutzer übergeben. Einen wichtigen Anteil des Ergebnistransfers der Forschung in die Praxis stellt die Züchtungsmethodik dar, die an professionelle Benutzer – professionelle Obstzüchter übergeben wird.

Geschäftsführer der Gesellschaft  
Dipl.-Ing. Tomáš Zmeškal
Dipl.-Ing. Jaroslav Vácha
 

Gesellschafter
Dipl.-Ing. Jan Blažek, CS c.
Dipl.-Ing. Josef Kosina, CS c.
Dipl.-Ing. Václav Ludvík
Dipl.-Ing. František Paprštein, CS
Jaroslav Muška
Dipl.-Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s. (AG)
 

Aufsichtsrat der Gesellschaft
Dipl.-Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Mgr. Hana Vránová

VSUO