Historie výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského začíná rokem 1951, kdy v rámci reorganizace Ovocnicko–vinařského ústavu v Praze a Ovocnického ústavu v Průhonicích byla jednotlivá zahradnická odvětví rozdělena do samostatných ústavů. Výzkumný ústav ovocnářský byl umístěn do historické budovy zámku v Holovousích, malé obci ve východních Čechách, která se nachází asi v polovině cesty mezi městy Jičínem a Hradec Králové. Pěstování ovoce bylo v této oblasti tradiční.
V místě budovy zámku bylo kdysi vladycké sídlo, později přebudované na tvrz, která patřila Holovouským z Holovous. Zámek měl celou řadu majitelů. Byli to například Karlíkové z Nežetic, rodina Smiřických, Leveneurových, Sosnovce z Vlkanova, Valdštejna a dalších, kteří původní tvrz přebudovali na zámek. Do současné podoby zámek zrekonstruovala rodina Malínských na začátku XX. století. V rámci restitucí nabyli zpět holovouský zámek původní vlastníci. Výzkumný ústav ovocnářský zde byl založen 1.3.1951 a od 1.1.1952 se stal jedním z ústavů Ministerstva zemědělství ČSR, v roce 1956 přešel pod přímé vedení Československé akademie zemědělských věd a v roce 1977 byl přičleněn jako samostatná hospodářská organizace k VHJ Sempra Praha. Byly k němu připojeny šlechtitelské stanice Těchobuzice, Velké Losiny a Velehrad.
VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. (dále jen VŠÚO) vznikl 11.6.1997 a je výzkumnou organizací podle zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje Je jediným výzkumným ústavem v ČR, zabývajícím se problematikou ovocnářského výzkumu většiny ovocných druhů mírného klimatického pásma. Ve své sedmdesátileté historii se věnuje převážně aplikovanému výzkumu a vývoji. V současné době pracoviště řeší projekty Ministerstva zemědělství, Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy a Technologické agentury České republiky. Organizace se díky projektu Ovocnářský výzkumný institut (OVI) - reg č. projektu CZ.1.05/2.1.00/03.016 stala jedním z podpořených regionálních center aplikovaného výzkumu z OP VaVpI – Prioritní osa 2 – Regionální VaV centra.
VŠÚO v rámci „Národního programu konzervace a využití genofondu rostlin v ČR“ dlouhodobě uchovává a každoročně hodnotí v polních kolekcích genetických zdrojů více než 2300 odrůd významných ovocných druhů mírného klimatického pásma. Testuje duplicitní uchování pomocí biotechnologických metod v aktivně rostoucích in vitro kulturách a regeneraci po kryoprezervaci v kapalném dusíku. Již téměř sedmdesát let probíhá šlechtitelská činnost, která se v současnosti zaměřuje na třešně, jabloně, slivoně a meruňky. Společně se šlechtěním pak dochází k introdukci a testování perspektivních odrůd ze zahraničí k zabezpečení šlechtitelských programů vhodnými genotypy s cennými vlastnostmi.
Na mezinárodní úrovni je VŠÚO Holovousy aktivně zapojen do předních evropských a světových organizací:
V roce 2019 se v Praze konalo jednání mezinárodní konference XI.EUCARPIA Fruit Breeding and Genetics Symposium za účasti 150 šlechtitelů a genetiků z 29 zemí z celého světa. Na pracovním jednání v rámci této konference byl zvolen novým předsedou ovocnářské sekce společnosti EUCARPIA Ing. Jiří Sedlák, Ph.D. z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy s.r.o. více
Třešňové dny jsou pořádány ve spolupráci s Julius Kühn-Institut (JKI), Federal Research Centre for Cultivated Plants, Institute for Breeding Research on Fruit Crops z Německa, pravidelně se střídají v pořádání obě země. V roce 2020 je místo konání v Německu a VŠÚO je spolupořadatel. Tato akce se koná vždy koncem měsíce června. více
VŠÚO má tři strategická partnerství, která mu pomáhají šířit odrůdy ovocných druhů. Tyto odrůdy, vyšlechtěné v Holovousích, jsou distribuovány do celého světa, ale hlavně do EU, USA a Austrálie.
Za důležitou část činnosti VŠÚO považujeme popularizaci vědy a výzkumu, tedy naší práce. Jednak organizujeme pro odbornou veřejnost různé semináře, polní dny a konference např. tradiční OVOCNÁŘSKÉ DNY, Seminář pro pěstitele nebo polní dny. Pro širokou veřejnost pak zajišťujeme Zimní a Jarní degustaci jablek, Den otevřených dveří, exkurze a výstavy. Spolupořádáme Slavnosti Holovouských malináčů. Tato slavnost se stala velmi populární a vyhledávanou akcí. Každoročně se zúčastňujeme akce Noc vědců v Národním zemědělském muzeu v Praze. Zde formou výstavy, ochutnávek ovoce i produktů předvádíme naši práci a naše výsledky. více
Probíhá jednak s vysokými školami a univerzitami: Mendelova Univerzita v Brně, Česká zemědělská univerzita v Praze, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Výzkumná laboratoř III. Interní gerontometabolické kliniky, Univerzita Palackého v Olomouci, Univerzita Hradec Králové. Ve spolupráci s těmito vědeckými pracovišti řešíme výzkumné projekty a poskytujeme stáže studentům. V rámci regionu spolupracujeme také se středními školami: Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice – střední škola a vyšší odborná škola, příspěvková organizace, Střední škola služeb, obchodu a gastronomie Hradec Králové, Střední škola zahradnická Kopidlno, Střední odborná škola veterinární Hradec Králové. Žáci z těchto škol k nám chodí na praxe, exkurze a brigády. Tím se seznamují s problematikou ovocnářství, chodem výrobního podniku a vědecké instituce. více
VŠÚO se účastní na národních výstavách Země živitelka, Zahrada Čech, Hortikomplex. Tyto výstavy jsou největší a nejvýznamnější pro ovocnáře a zemědělce v ČR.
V regionu se účastníme Dne zemědělství v Hradci Králové, Zemědělského dne v Sověticích, Královéhradeckých krajských dožínek a celé řady zahrádkářských výstav.
Geschäftsführer der Gesellschaft
Dipl.-Ing. Tomáš Zmeškal
Dipl.-Ing. Jaroslav Vácha
Gesellschafter
Dipl.-Ing. Jan Blažek, CS c.
Dipl.-Ing. Josef Kosina, CS c.
Dipl.-Ing. Václav Ludvík
Dipl.-Ing. František Paprštein, CS
Jaroslav Muška
Dipl.-Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s. (AG)
Aufsichtsrat der Gesellschaft
Dipl.-Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Mgr. Hana Vránová