Publikováno: 28.04.2021
Naši výzkumníci z VÝZKUMNÉHO A ŠLECHTITELSKÉHO ÚSTAVU OVOCNÁŘSKÉHO HOLOVOUSY s.r.o. v rámci Biotechnologického centra pro genotypování rostlin získali univerzální opylovač, který má pomoci pěstitelům třešní. Novinka by měla zvýšit úrodu a ušetřit pěstitelům čas i peníze. Projekt byl podpořen z programu Národní centra kompetence. Výzkumníkům se podařilo získat genotyp využitelný jako univerzální opylovač v třešňových výsadbách. Ten už byl také schválený jako funkční vzorek. „Identifikovaný genotyp má vysokou hodnotu pro pěstitele třešní z důvodu možnosti univerzálního použití a tím i úspory nákladů na opylování u všech pěstovaných odrůd,“ řekl Lubor Zelený, který vede oddělení genetiky a šlechtění ve VŠÚO. Odborníci v projektu vytvořili také možnosti komerční analýzy samosprašnosti a cizosprašnosti nově vyšlechtěných genotypů v jediné reakci u šlechtitelů i pěstitelů třešní. Dále zpracovali analýzu nově vytvořených hybridů třešní a genotypů plánovaných pro možnou budoucí registraci. Podle odborníků je to klíčové pro zjištění jejich opylovacího potenciálu - pro další křížení i komerční využití v sadech. Tým také ověřil kompatibilitu různých odrůd křížením a provedením testů samosprašnosti.
Využívání biologických metod je v Evropské unii legislativně dost omezené - zahrnuje třeba zákaz geneticky modifikovaných organismů (GMO) i přepisování genů v DNA. To značně zužuje možnosti, které mají zemědělci a šlechtitelé k dispozici. Mezi odrůdami třešní, které byly vyšlechtěny ve VŠÚO Holovousy se proslavily hlavně Kordia a Tamara. Kordia se od své registrace v roce 1981 stala světově uznávanou standardní odrůdou pěstovanou v mnohamilionových partiích stromků. Odrůda Tamara registrovaná v Česku v roce 2015 začíná získávat významnou pozornost pěstitelů třešní doma a především ve světě.
Program Národní centra kompetence cílí na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Jeho záměrem je provázat již existující úspěšná centra Grantové agentury ČR a operačních programů s dalšími výzkumnými centry a jednotkami do jednoho integrovaného systému. Biotechnologické centrum pro genotypování rostlin je jedním z těchto center.
Geschäftsführer der Gesellschaft
Dipl.-Ing. Tomáš Zmeškal
Dipl.-Ing. Jaroslav Vácha
Gesellschafter
Dipl.-Ing. Jan Blažek, CS c.
Dipl.-Ing. Josef Kosina, CS c.
Dipl.-Ing. Václav Ludvík
Dipl.-Ing. František Paprštein, CS
Jaroslav Muška
Dipl.-Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s. (AG)
Aufsichtsrat der Gesellschaft
Dipl.-Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Mgr. Hana Vránová