DRUHÁ STUDIJNÍ NÁVŠTĚVA, V RÁMCI MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU QKIS, V ÚSTAVU OCHRANY ROSTLIN



DRUHÁ STUDIJNÍ NÁVŠTĚVA, V RÁMCI MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU QKIS, V ÚSTAVU OCHRANY ROSTLIN

Publikováno: 04.10.2024


DRUHÁ STUDIJNÍ NÁVŠTĚVA, V RÁMCI MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU QKIS, V ÚSTAVU OCHRANY ROSTLIN
CENTRUM ZEMĚDĚLSKÉHO VÝZKUMU HUN-REN, MAĎARSKO

     Druhá studijní návštěva v rámci projektu „QKIS (Quadraspidiotus Knowledge Information System) network“ se uskuteční v Ústavu ochrany rostlin, Centrum pro zemědělský výzkum HUN-REN (Maďarsko) ve dnech 1.–2. října 2024.
Studijního pobytu se jako členové projektového konsorcia zúčastní zástupci Přírodovědecké univerzity v Lublinu (Polsko), Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy, s.r.o. (Česká republika), Biosad z.s. (Česká republika) a partneři z Bělehradské univerzity (Srbsko). Hostiteli setkání budou: Éva Szita a Gero Kornel z Ústavu ochrany rostlin, Centrum zemědělského výzkumu (Maďarsko).

WORKSHOP
     Během studijní návštěvy budou členové konsorcia pokračovat v práci spojené s invazní štítenkou zhoubnou. Během tohoto setkání budou diskutovány otázky související s ekologií štítenky: vliv oteplování klimatu na změny v rozšíření a počtu generací. Důležitou součástí návštěvy bude diskuse o metodách ochrany proti štítence v Maďarsku a aktivity zaměřené na management ochrany proti této štítence v regionu V4.

EXKURZE
Partneři konsorcia navštíví Agroverzum, stálé interaktivní muzeum Centra pro zemědělský výzkum zaměřený na široké spektrum témat zemědělských věd. Součástí exkurze bude také návštěva ovocnářských farem, kde budou mít členové týmu možnost odebírat rostlinný materiál napadený štítenkou zhoubnou k analýze a diskutovat s pěstiteli.
Jedním z cílů studijní návštěvy je výměna znalostí a zkušeností mezi partnery projektu a práce na „Praktické příručce s metodami monitoringu a ochrany štítenky v regionu V4“. Ta bude využita k vytvoření budoucích doporučení pro pěstitele ovoce a další zainteresované strany ohledně regulace štítenky zhoubné.
 
Zástupci partnerů konsorcia, kteří se jednání zúčastní:
  • Katarzyna Golan, Přírodovědecká universita v Lublinu(Polsko) – koordinátorka projektu
  • Izabela Kot, Přírodovědecká universita v Lublinu(Polsko),
  • Katarzyna Kmieć, Přírodovědecká universita v Lublinu(Polsko),
  • Edyta Górska-Drabik, Přírodovědecká universita v Lublinu(Polsko),
  • Radek Vávra, Biosad (Česká republika),
  • Kamil Holý, Biosad (Česká republika),
  • Michal Skalský, VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. (Česká republika),
  • Jana Ouředníčková, VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. (Česká republika),
  • Marija Milošević, Bělehradská univerzita (Srbsko) (online),
  • Draga Graora, Bělehradská univerzita (Srbsko) (online),
  • Éva Szita, Ústav ochrany rostlin Centrum pro zemědělský výzkum HUN-REN (Maďarsko),
  • Gero Kornel, Ústav ochrany rostlin Centrum pro zemědělský výzkum HUN-REN (Maďarsko)
 
Průběh setkání a jeho shrnutí bude k dispozici na webových stránkách projektu. https://qkis.pl/

Základní informace o VŠUO


VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. se zabývá výzkumem problematiky ovocnářství a šlechtěním ovocných plodin kontinuálně téměř sedm desetiletí. Výzkumná činnost ústavu se prakticky týká všech ovocných plodin, které se pěstují na území České republiky jako tržní kultury. V rámci řešení výzkumných projektů podporovaných různými poskytovateli (MZe/ NAZV, MŠMT, GAČR , MK , TAČR) vytváří téměř všechny typy výstupů definované Metodikami hodnocení výsledků výzkumné organizace a předávané do Rejstříku informací výsledků. Jedná se jak o výsledky publikačního charakteru, tak i o výsledky aplikované. Výzkumní a vědečtí pracovníci publikují výsledky výzkumu v impaktovaných, recenzovaných, ale i dalších odborných a populárních časopisech Organizace vydává již  60 let Vědecké práce ovocnářské. Časopis uveřejňuje původní vědecké práce z odvětví ovocnářství. Je recenzovaným časopisem zařazeným do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných časopisů (periodik) vydávaných v České republice. Je citován v CA B Abstracts/Horticultural Science Abstracts, Plant Breeding Abstracts, AGRIS.
K úspěšně komercializovaným výsledkům patří právně chráněné odrůdy, dosud bylo přihlášeno a registrováno téměř 85 odrůd jednotlivých ovocných druhů, další odrůdy procházejí registračním řízením. Řadě odrůd byla udělena ochrana práv v ČR a následně i v Evropské unii. Zejména o odrůdy třešní je ve světě velký zájem, dvěma odrůdám byl udělen US Plant Patent. Dále bylo ve VŠÚO Holovousy za poslední pětileté období zrealizováno několik výsledků v oblasti poloprovozu a ověřených technologií smluvně předaných uživateli. Významnou složku transferu výsledků výzkumu do praxe představují pěstitelské metodiky, které jsou předávány uživatelům - profesním pěstitelům ovoce. 

Jednatelé společnosti 
Ing. Tomáš Zmeškal
Ing. Jaroslav Vácha
 

Společníci
Ing. Jan Blažek, CS c.
Ing. Josef Kosina, CS c.
Ing. Václav Ludvík
Ing. František Paprštein, CS c.
Jaroslav Muška
Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s.
 

Dozorčí rada společnosti
Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Ing. Roman Chaloupka

VSUO