DRUHÁ STUDIJNÍ NÁVŠTĚVA V ÚSTAVU OCHRANY ROSTLIN, CENTRUM ZEMĚDĚLSKÉHO VÝZKUMU HUN-REN, MARTONVÁSÁR, MAĎARSKO



DRUHÁ STUDIJNÍ NÁVŠTĚVA V ÚSTAVU OCHRANY ROSTLIN, CENTRUM ZEMĚDĚLSKÉHO VÝZKUMU HUN-REN, MARTONVÁSÁR, MAĎARSKO

Publikováno: 2024-11-05


Druhá studijní návštěva členů projektového týmu „QKIS (Quadraspidiotus Knowledge Information System) network“ se uskutečnila 1.-2.října 2024 v Ústavu ochrany rostlin, Centrum pro zemědělský výzkum HUN-REN (Maďarsko) v Martonvásáru.



Hostiteli setkání byli vědci z oddělení zoologie:

  • Éva Szita,
  • Kornél Gerő

Toto setkání bylo druhou ze tří plánovaných studijních návštěv, během kterých členové Konsorcia řeší problémy související s invazní štítenkou zhoubnou v regionu V4.

Účastníci setkání byli zástupci partnerů konsorcia: Přírodovědecká univerzita v Lublinu (Polsko), Biosad z.s. a Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy s.r.o. (Česká republika); Ústav ochrany rostlin, Centrum pro zemědělský výzkum HUN-REN (Maďarsko) a pozvaný balkánský partner z Bělehradské univerzity (Srbsko).

PRACOVNÍ SEMINÁŘ 1.10.2024
Během prvního dne návštěvy, která se uskutečnila v hlavní budově HUN-REN v Martonvásáru, byly diskutovány otázky související s ekologií štítenky zhoubné. Setkání začalo prezentací jedné z místních organizátorek Dr. Évy Szity. V přednášce nás seznámila s vlivem globálního oteplování na změny v počtu generací a posunem výskytu jednotlivých stádii štítenky v různých státech Evropy a zejména na území zemí Visegrádské čtyřky.

 
Během studijní návštěvy členové konsorcia pokračovali v řešení problému se štítenkou zhoubnou, která je jedním z nejnebezpečnějších invazních druhů škůdců ovoce v regionu V4.

V rámci tohoto setkání bylo důležitou součástí návštěvy výměna poznatků a diskuse na témata spojená se štítenkou, jejím významem a metodami ochrany v regionu V4. Aktivity byly zaměřeny na vypracování „Praktického průvodce pro monitoring a regulaci štítenky v regionu V4“. V rámci jednání byly rovněž projednány klíčové otázky spojené s realizací projektu a stanoven harmonogram následných setkání účastníků projektu.
Na závěr teoretické části setkání vystoupila doc. Izabela Kot, Ph.D. a představila nejnovější změny na webových stránkách projektu.

Účastníci navštívili Agroverzum, stálé interaktivní muzeum HUN-REN Centra pro zemědělský výzkum o širokém spektru témat zemědělských věd.

 

Exkurze 2.10.2024
Druhý den návštěvy se účastníci projektu zúčastnili exkurzí do sadů v okrese Fejér (u obce: Tordas, Agárd, Soponya). Během této cesty byly navštíveny tři sady. Partneři měli možnost pozorovat škody způsobené SJS v maďarských sadech, sbírat materiál pro analýzu a získávat informace o problémech pěstitelů sadů způsobených štítenkou.

Během exkurzí měli účastníci možnost setkat se s majiteli ovocných farem a seznámili se s hlavními problémy pěstitelů ovoce v Maďarsku. Diskutovali o možnostech monitorování a ochrany proti štítence zhoubné.


Zástupci partnerů konsorcia, kteří se jednání zúčastnili:
•    Éva Szita, Ústav ochrany rostlin Centrum pro zemědělský výzkum HUN-REN (Maďarsko),
•    Gero Kornel, Ústav ochrany rostlin Centrum pro zemědělský výzkum HUN-REN (Maďarsko)
•    Katarzyna Golan, Přírodovědecká univerzita v Lublinu (Polsko) – koordinátorka projektu
•    Izabela Kot, Přírodovědecká univerzita v Lublinu (Polsko),
•    Katarzyna Kmieć, Přírodovědecká univerzita v Lublinu (Polsko),
•    Edyta Górska-Drabik, Přírodovědecká univerzita v Lublinu (Polsko),
•    Radek Vávra, Biosad (Česká republika),
•    Kamil Holý, Biosad (Česká republika),
•    Michal Skalský, VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. (Česká republika),
•    Jana Ouředníčková, VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. (Česká republika),
•    Marija Milošević, Bělehradská univerzita (Srbsko) (online),
 

image14.
image16.
image6
image11.
image1
image17.
image2.
image18.
image10.
image15.
image13.
image12.
image3.
image5.
image7.
image8.
image9.
image4.

Basic information about VŠÚO


RESEARCH AND BREEDING FRUIT INSTITUTE HOLOVOUSY s.r.o. has been engaged in research of fruit growing and the breeding of fruit crops continuously for almost seven decades. The research activity of the institute includes practically all fruit crops that are grown on the territory of the Czech Republic as market cultures. As part of the solution of research projects supported by various providers (MZe/ NAZV, MŠMT, GAČR, MK, TAČR), it creates almost all types of outputs defined by the Research Organizations' Results Evaluation Methodologies and submitted to the Register of Results Information. These are both results of a publishing nature and applied results. Researchers and scientists publish research results in impacted, peer-reviewed, as well as in other professional and popular journals. The organization has been publishing Scientific Work on Fruit Growing for 60 years. The journal publishes original scientific works from the fruit growing industry. It is a peer-reviewed journal included in the List of peer-reviewed non-impact journals (periodicals) published in the Czech Republic. It is cited in CA B Abstracts/Horticultural Science Abstracts, Plant Breeding Abstracts, AGRIS. The successfully commercialized results include legally protected varieties, so far almost 85 varieties of individual fruit species have been entered and registered, other varieties are still undergoing the registration process. A number of varieties were granted a protection of rights in the Czech Republic and subsequently in the European Union. In particular, there is a great interest in cherry varieties in the world, two varieties have been granted a US Plant Patent. Furthermore, several results in the field of pilot plant and verified technologies were realized and contractually handed over to the user in VŠÚO Holovousy in the last five-year period. An important component of the transfer of research results into practice are growing methodologies, which are passed on to users - professionals - professional fruit growers

Company executives  
Ing. Tomáš Zmeškal
Ing. Jaroslav Vácha
 

Companions
Ing. Jan Blažek, CS c.
Ing. Josef Kosina, CS c.
Ing. Václav Ludvík
Ing. František Paprštein, CS c.
Jaroslav Muška
Ing. Radoslav Potůček
SEMPRA PRAHA a.s.
 

Company Supervisory Board
Ing. Josef Kosina
Mgr. Vladimír Samek
Mgr. Hana Vránová

VSUO